A bíróságnak „nem a népet kell nevelnie, hanem az országban fennálló rendhez igazodnia” - jelentette ki a Kiss Róbertet, az Új Magyar Gárda vezetőjét próbára bocsátó bíró szombaton, az ítélet szóbeli indoklásban. „Jelenleg a magyar közélet úgy néz ki, hogy a magyar Parlamentben és az utcákon a nemzeti radikalizmusnak olyan formája létezik, amelynek a retorikájában elfogadottá vált a cigánybűnözés kifejezés” - mondta. Kiss Róbert ellen egyesülési joggal való visszaélés miatt indult eljárás, miután a vezető több száz embert szólított fel a gárdát feloszlató bírói ítélettel szembeni engedetlenségre.
A Helsinki Bizottság (HB) hétfőn közölte: szerintük a jog uralmát, és a jogszabályok betartása iránti hajlandóságot ásta alá a bíró indoklása. „Egy tiltott magatartást nyilvánvalóan nem tesz jogszerűvé az, hogy sokan tanúsítják, az meg végképp nem lehet lényeges egy büntetőperben, hogy egy parlamenti párt mit gondol róla” – vélik. A HB szerint a büntetés célja nemcsak az elkövetőnek az újabb bűncselekménytől való visszatartása, hanem a „népnevelés” is, vagyis annak tudatosítása a társadalomban, hogy a büntetőjogi tilalmak betartása feltétlenül szükséges.
A Bizottság úgy látja, érthetetlen az indoklás, és abból akár az is levezethető, hogy mivel Magyarországon széles körben elterjedt az adócsalás, és sokan vezetnek autót ittasan, ezekért a cselekményekért nem volna szabad senkit elítélni.